
This 20-contact right angle header features a bronze contact material with gold plating, suitable for applications up to 350V and 2A. It is available in a rail or tube packaging and is RoHS compliant. The header has a black housing and is designed for solder termination. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 7.37mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 15.88mm |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350V |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |