
This 100-position, 2-row through-hole male pin connector features a 1.27mm pitch and a voltage rating of 350V. It has a current rating of 5A and is lead free. The connector is available in a rail/tube packaging and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFML-150-01-S-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.134inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 5A |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.05inch |
| Series | Tiger Eye™ TFML |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 350V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFML-150-01-S-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
