
The TLE-109-01-G-DV-A-P-TR is a 18-position, 2mm pitch, surface mount female socket connector with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is made from bronze with a gold plating and has a gold mating finish. The connector is RoHS compliant and is packaged in tape and reel. It has a square contact shape and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TLE-109-01-G-DV-A-P-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Female Socket |
| Gender | Female |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TLE |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TLE-109-01-G-DV-A-P-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.