
Unshrouded header, 34 positions, 2 rows, 2.54mm pitch, straight orientation, male pin contact type, bronze contact material with tin plating, 0.105 inch mating length. Features a black housing, through-hole mounting, and solder termination. Operating temperature range from -55°C to 105°C. Lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TLW-117-05-T-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.105inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 5.03mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 43.18mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 34 |
| Number of Positions | 34 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | Flex Stack, TLW |
| Termination | Solder |
| Width | 5.03mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TLW-117-05-T-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.