
This 14-position connector features a square male pin contact type with a gold plating and a bronze contact material. It has a flammability rating of UL94 V-0 and is RoHS compliant. The connector is available in a tape and reel packaging and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TMM-107-06-G-D-SM-P-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMM |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TMM-107-06-G-D-SM-P-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.