
22-position, 2-row unshrouded header with 2mm pitch. Features straight, top-entry, thru-hole mounting with solder termination. Male pin contacts made of bronze with gold plating for mating. Operates within a -55°C to 125°C temperature range and rated for 500V AC. Black polymer insulation and housing.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TMM-111-01-L-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 3.94mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 22mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500V |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMM |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TMM-111-01-L-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.