
This 14-position surface mount connector features a gold-plated bronze contact with a square shape and a male pin type. It has a black polymer insulation and is available in a rail/Tube packaging. The connector is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0, with an operating temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TMM-114-04-G-S-SM-P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMM |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TMM-114-04-G-S-SM-P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.