
This 22-position through-hole header features a black housing and a contact plating of tin. The header has a contact type of male pin and a contact material of bronze. It is lead-free and RoHS compliant. The header has a height of 1.5mm and a width of 1.97mm, with a pitch of 0.079inch and a length of 44mm. It is packaged in bulk and has a package quantity of one.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TMM-122-01-T-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.126inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Height | 1.5mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 44mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.079inch |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FleXYZ™ TMM |
| Termination | Solder |
| Width | 1.97mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TMM-122-01-T-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.