
This unshrouded header features a right angle body orientation and through hole mounting. It has 4 rows with a row spacing of 2mm and a terminal pitch of 2mm. The product measures 66mm in length, 14.26mm in depth, and 8mm in height. It is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header has a maximum current rating of 3.2A per contact and a maximum voltage rating of 281VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TMM-133-01-L-Q-RE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 4 |
| Row Spacing (mm) | 2 |
| Product Length (mm) | 66 |
| Product Depth (mm) | 14.26 |
| Product Height (mm) | 8 |
| Tail Length (mm) | 3.05 |
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 132 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 3.2/ContactA |
| Max Voltage Rating | 281VAC |
| Mating Length | 3.2mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec TMM-133-01-L-Q-RE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.