
Unshrouded header with 16 male pin contacts on a 2.54mm pitch. Features right-angle, side-entry, through-hole mounting with solder termination. Housing and contacts are black and gold plated bronze respectively, offering a 7.6A current rating and 450V voltage rating. Dimensions include a 3.02mm height and 40.6mm length.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-116-08-L-S-RA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.23inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 7.6A |
| Gender | Male |
| Height | 3.02mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 40.6mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSW |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 450V |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-116-08-L-S-RA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.