
This unshrouded header has 22 contacts and a 2.54mm pitch, with a straight body orientation and through hole mounting. It has a product length of 55.88mm, depth of 2.54mm, and height of 8.38mm, with a tail length of 5.08mm. The header is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum of -55°C, with a maximum current rating of 6.3A per contact and a maximum voltage rating of 550VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-122-08-G-S-022 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 55.88 |
| Product Depth (mm) | 2.54 |
| Product Height (mm) | 8.38 |
| Tail Length (mm) | 5.08 |
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 22 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 6.3/ContactA |
| Max Voltage Rating | 550VAC |
| Mating Length | 5.84mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-122-08-G-S-022 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.