
52-position unshrouded header with 2.54mm pitch, featuring male pin contacts made of bronze with gold plating for mating. This through-hole mounted connector has a side entry, right-angle solder termination and a PBT insulation material. Operating temperature range is -55°C to 125°C, with a housing and insulation color of black. RoHS compliant and UL94 V-0 flammability rated.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-126-08-L-D-RA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Height | 5.56mm |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | PBT |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 66mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 52 |
| Number of Positions | 52 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSW |
| Termination | Solder |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-126-08-L-D-RA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.