Unshrouded header, straight orientation, male pin contact type, 30 positions, 1 row, 2.54mm pitch, 7.6A max current rating, 550V max AC voltage rating. Features bronze contacts with gold plating, 0.105-inch mating length, and a black housing. Solder termination, through-hole mount, operating temperature range of -55°C to 125°C. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-130-06-L-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.105inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 2.54mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 76.2mm |
| Max Current Rating | 7.6A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.1inch |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSW |
| Termination | Solder |
| Width | 2.54mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-130-06-L-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.