
The TSW-202-30-L-D is a 4-contact unshrouded header with a terminal pitch of 5.08mm and a termination method of solder. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and is designed for through-hole mounting. The header has a maximum current rating of 6.3A per contact and a maximum voltage rating of 550VAC. It measures 10.67mm in height and has a mating length of 8.13mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-202-30-L-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 6.3/ContactA |
| Max Voltage Rating | 550VAC |
| Height | 10.67mm |
| Mating Length | 8.13mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-202-30-L-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.