
The Samtec TSW-213-14-T-S is a 13-contact male header with a maximum current rating of 7.6A and a maximum voltage rating of 550V AC. It has a black housing and a pitch of 5.08mm. The header is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The TSW-213-14-T-S is RoHS compliant but does not meet Reach SVHC requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-213-14-T-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 2.54mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 63.5mm |
| Max Current Rating | 7.6A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550V |
| Number of Contacts | 13 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 5.08mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSW |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-213-14-T-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
