
The TSW-217-16-T-S is a through hole header from Samtec with 17 contacts and a maximum current rating of 7.6A. It has a maximum voltage rating of 550V and operates over a temperature range of -55°C to 105°C. The header is made of bronze with a tin plating and is available in a black housing color. It is not SVHC compliant but is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TSW-217-16-T-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 2.54mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 83.82mm |
| Max Current Rating | 7.6A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550V |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 5.08mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSW |
| Termination | Through Hole |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TSW-217-16-T-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.