
The TW-03-07-G-S-120-323 is a board stacker connector from Samtec, featuring a HDR gender with 3 contacts. It has a terminal pitch of 2mm and a single row configuration. The connector is designed for through hole mounting and can operate between -55°C and 125°C. The board stacker has a maximum current rating of 5.2A per contact and measures 10.89mm in height with a mating length of 7.86mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 3 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 5.2/ContactA |
| Height | 10.89mm |
| Mating Length | 7.86mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |