
The TW-07-03-L-S-355-100 is a 7-contact HDR board stacker from Samtec. It features a terminal pitch of 2mm and is designed for through hole mounting. The component operates within a temperature range of -55 to 125°C and has a maximum current rating of 5.2 amps per contact. The board stacker has a height of 11.06mm and a mating length of 2.05mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 7 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 5.2/ContactA |
| Height | 11.06mm |
| Mating Length | 2.05mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |