
The TW-09-02-T-S-234-SM-P-TR is a board stacker connector with a 9-contact HDR gender and a terminal pitch of 2mm. It features a single row configuration and solder termination method. This surface-mount component has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a height of 7.85mm. The connector is rated for a maximum current of 4.9 amps per contact.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TW-09-02-T-S-234-SM-P-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 9 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 4.9/ContactA |
| Height | 7.85mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec TW-09-02-T-S-234-SM-P-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.