
The TW-10-09-T-D-265-095 is a 20-contact HDR board stacker from Samtec. It features a straight body orientation and a termination method of solder. The component has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for through-hole mounting and has a maximum current rating of 5.2 amps per contact. The board stacker has a height of 9.18mm and a mating length of 2.46mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 20 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 5.2/ContactA |
| Height | 9.18mm |
| Mating Length | 2.46mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |