
This board-to-board connector features 60 HDR contacts in a 2-row, 2mm pitch configuration. It is designed for through hole mounting and has a maximum current rating of 5.2 amps per contact. The operating temperature range is -55°C to 125°C. The connector has a height of 9.18mm and a mating length of 3.23mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 60 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 5.2/ContactA |
| Height | 9.18mm |
| Mating Length | 3.23mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |