
The PowerStrip 20 UPS 4-position through-hole receptacle is a black, copper contact, gold plated receptacle with a polymer insulation material. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. This receptacle is RoHS compliant and has a voltage rating of 530V. It is available in rail/Tube packaging and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec UPS-04-07.0-01-L-V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Receptacle |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PowerStrip™ 20 UPS |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 530V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec UPS-04-07.0-01-L-V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.