
The YTW-30-07-L-Q-400-120 board stacker from Samtec features 120 HDR contacts with a 2mm pitch, arranged in 4 rows. It is designed for through hole mounting and has a maximum current rating of 3A per contact. The component operates within a temperature range of -55°C to 125°C and has a height of 16.05mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec YTW-30-07-L-Q-400-120 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 120 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 4 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 16.05mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec YTW-30-07-L-Q-400-120 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.