This Samtec ZIF & LIF connector features 23 contacts in a right-angle orientation, with a pitch of 0.5mm and a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It has a surface mount packaging style and is made with a bronze contact material with tin plating. The connector is RoHS compliant and has a termination of solder. It is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 4.96mm |
| Housing Color | Natural |
| Length | 16.99mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 23 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |