This right angle header features a single row of contacts with a 0.5mm pitch and is terminated with solder. The contacts are made of bronze with a tin plating. The header is packaged on a tape and reel and has a length of 17.99mm and a depth of 4.96mm. It is designed to operate within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 4.96mm |
| Housing Color | Natural |
| Length | 17.99mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 0.5mm |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |