This 36-position right angle FFC/FPC connector features a 0.5mm pitch and is designed for surface mount applications. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is made from bronze with a tin plating and has a natural housing color. It is available in a rail/tube packaging and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Natural |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 36 |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 0.5mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ZF5 |
| Termination | Solder |
| Wire/Cable Type | Straight |
| RoHS | Compliant |