
The ZLTMM-104-73-S-D-364 is an elevated shrouded header from Samtec, featuring 8 HDR contacts with a 2mm pitch. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. The header has a straight body orientation and a center key/center slot polarization type. It can handle a maximum current rating of 3A per contact.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZLTMM-104-73-S-D-364 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Elevated Shrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 8 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Polarization Type | Center Key/Center Slot |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 9.24mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZLTMM-104-73-S-D-364 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.