
This 8-contact shrouded header features a black housing and a 2.54mm pitch. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C. The header is made from bronze with a tin plating and is RoHS compliant. It is available in bulk packaging and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 5.08mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 10.16mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |