
The ZW-04-13-S-S-320-100 is a board stacker connector from Samtec, designed for HDR applications. It features 4 contacts with a terminal pitch of 2.54mm and a termination method of solder. The connector has a straight body orientation and is rated for a maximum current of 3A per contact. It has a height of 28.7mm and a mating length of 20.58mm. The operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZW-04-13-S-S-320-100 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 28.7mm |
| Mating Length | 20.58mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZW-04-13-S-S-320-100 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.