
The ZW-04-14-G-S-213-114 is a 4-contact HDR board stacker from Samtec, designed for through hole mounting with a terminal pitch of 2.54mm. It has a maximum operating temperature range of -55 to 125°C and a maximum current rating of 3 amps per contact. The board stacker has a straight body orientation and a mating length of 28.02mm. It is suitable for use in applications requiring a high level of reliability and durability.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZW-04-14-G-S-213-114 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 33.42mm |
| Mating Length | 28.02mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZW-04-14-G-S-213-114 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.