
The ZW-05-08-T-S-315-105 is a board stacking connector with a straight body orientation and HDR gender. It features 5 contacts and a termination method of solder. The socket has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a maximum current rating of 3A per contact. It is designed for through-hole mounting and has a product length of 12.7mm, depth of 2.54mm, and height of 10.79mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZW-05-08-T-S-315-105 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 12.7 |
| Product Depth (mm) | 2.54 |
| Product Height (mm) | 10.79 |
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 5 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Mating Length | 2.8mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZW-05-08-T-S-315-105 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.