
The ZW-05-11-G-D-315-122 is a board stacker connector from Samtec, featuring a HDR gender and 10 contacts. It has a terminal pitch of 2.54mm and is designed for through hole mounting. The operating temperature range is from -55°C to 125°C. This connector is suitable for high-reliability applications and is available in a shrouded package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZW-05-11-G-D-315-122 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 20.52mm |
| Mating Length | 12.53mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZW-05-11-G-D-315-122 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.