
This 10-contact HDR board stacker from Samtec features a 2.54mm pitch and a straight body orientation. It is designed for through-hole mounting and has a termination method of solder. The board stacker has a maximum current rating of 3A per contact and operates within a temperature range of -55 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec ZW-05-12-T-D-430-480 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 2.54 |
| Product Length (mm) | 12.7 |
| Product Depth (mm) | 5.08 |
| Product Height (mm) | 13.96 |
| Tail Length (mm) | 12.19 |
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Mating Length | 3.05mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec ZW-05-12-T-D-430-480 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.