The ZW-14-09-F-D-340-385 is a 28-contact HDR board stacker from Samtec, designed for through hole mounting. It features a terminal pitch of 2.54mm and a body orientation of straight. Operating temperatures range from -55°C to 125°C. The board stacker is rated for a maximum current of 3A per contact and has a height of 8.76mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Samtec ZW-14-09-F-D-340-385 technical specifications.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 28 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 8.76mm |
| Mating Length | 0.14mm |