Schaffner FN9260B-10-06 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, IEC, EN |
| Package/Case | Module |
| Current | 10A |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 60.3mm |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Fuse | Yes |
| Gender | Male |
| Height | 41mm |
| Inductance | 0.2mH |
| Length | 46mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Panel, Flanges, Screw |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Frequency | 0 to 400 Hz |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1MR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FN 9260 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 35mm |