Contactor LC1D, 3-P, 3 NO, AC-3, 40V, 115 A, 48 VAC, 50/60 Hz, TeSys D Series
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Current Rating | 115A |
| Depth | 136mm |
| Length | 158mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -5°C |
| Number of Poles | 3 |
| Termination | Lug |
| Throw Configuration | 3P |
| Width | 120mm |
| RoHS | Compliant |