
Emergency luminaire, Exiway Smartled Dicube, with 210lm luminous flux for 1 hour autonomy, non-maintained operation, IP65 rated, in white. Features 10 integral 0.3W LEDs, 24m visibility distance, and addressable function. Powered by a 3.2V 1.5Ah LiFePO4 battery, it has a 12-hour charging time. Designed for anti-panic lighting, it is suitable for surface and flush mounting on ceilings and false ceilings.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schneider OVA48504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Range | Exiway |
| Product Name | Exiway Smartled Dicube |
| Product or Component Type | Emergency luminaire |
| Device Application | Anti-panic lighting |
| Function | Addressable |
| Operational Mode | Non-maintained |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Voltage | 3.2V |
| Battery Capacity | 1.5Ah |
| Colour Tint | White |
| Light Source | 10 x LED integral LED0.3 W |
| Visibility Distance | 24m |
| Device Mounting | Surface, Flush |
| Mounting Support | Ceiling, False ceiling |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 230 V AC50/60 Hz |
| Power Consumption (VA) | 3.1VA |
| Power Consumption (W) | 0.3W |
| Electrical Insulation Class | Class II |
| LED Lifespan | 100000h |
| Test Function | Automatic periodical functional & duration test |
| Autonomy | 1h |
| Charging Time | 12h |
| Luminous Flux (Emergency Condition) | 210lm for 1 h |
| Type of Glass | Serigraphed transparent glass |
| Material | Polycarbonate self-extinguishing |
| Height | 127mm |
| Depth | 45.5mm |
| Width | 300mm |
| Net Weight | 0.61kg |
| IP Degree of Protection | IP65 |
| IK Degree of Protection | IK07 |
| Fire Resistance | 850°C |
| Ambient Air Temperature for Operation | 0...40°C |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 12.7cm |
| Package 1 Width | 4.5cm |
| Package 1 Length | 30cm |
| Package 1 Weight | 680g |
| Warranty | 18Months |
| Discontinued On | Jan 30, 2025 |
| Certification | ENEC |
| Standard | EN 60598-2-22: II |
| Standard | EN 62471 |
| Standard | EN 62034 |
| Standard | EN 60598-1 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schneider OVA48504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.