This 24V LED indicator module features a yellow color with orange illumination, a LED illumination type, and a maximum operating temperature of 70°C. The module is rated for use in environments with an IP66 rating and is available in a package quantity of 5. It has a termination type of screw and a size of 22mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schneider ZBVB5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Orange |
| Illumination Type | LED |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Package Quantity | 5 |
| Ratings | IP66 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | XB4 XB5 |
| Size | 22mm |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 24V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schneider ZBVB5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
