Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Seagate BARRACUDA80GB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Drive Type | External |
| Drive Size - Imperial | 3.5" |
| Drive Interface | SATA |
| Hard Drive Capacity | 80GB |
| Rotational Speed | 7200rpm |
| Cache Buffer | 2MB |
| Memory Capacity | 80Gb |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Seagate BARRACUDA80GB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.