The Seiko S-812C30AUA-C2K-T2 is a fixed output regulator with a nominal output voltage of 3V and maximum output current of 75mA. It has a maximum power dissipation of 1W and is packaged in a SOT-89-3 case. The device operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in quantities of 1000 per reel. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-89-3 |
| Dropout Voltage | 230mV |
| Max Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 75mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 2% |
| RoHS | Not Compliant |