
Thermostat; General Purpose; 125/250 VAC; 20 A; SPDT; 1500 VAC per 1 Minute
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Package/Case | 125 |
| Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Output Type | RELAY |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| RoHS | Compliant |
