SemiHow HCA60R070F technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current | 42A |
| RDS(on) Typ | 61mΩ |
| RDS(on) Max | 70mΩ |
| Gate Threshold Voltage Min | 2.5V |
| Gate Threshold Voltage Max | 5V |
| Input Capacitance | 4670pF |
| Output Capacitance | 96pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 3.5pF |
| Turn-On Delay Time | 78ns |
| Rise Time | 34ns |
| Turn-Off Delay Time | 351ns |
| Fall Time | 22ns |
| Total Gate Charge | 106nC |
| Gate-Source Charge | 20nC |
| Gate-Drain Charge | 31nC |
| Single Pulse Avalanche Energy | 807mJ |
| Reverse Recovery Time | 170ns |
| Power Dissipation | 272W |
| Junction Temperature Max | 150°C |