SemiHow HRLF53N06H technical specifications.
| Polarity | Single-N |
| Type | Logic |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 92A |
| RDS(on) Typ @ 10V | 4.6mΩ |
| RDS(on) Max @ 10V | 5.3mΩ |
| RDS(on) Typ @ 4.5V | 6.5mΩ |
| RDS(on) Max @ 4.5V | 7.5mΩ |
| Gate Threshold Voltage Min | 1V |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.5V |
| Input Capacitance | 1787pF |
| Output Capacitance | 706pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 65pF |
| Turn-On Delay Time | 10ns |
| Rise Time | 30ns |
| Turn-Off Delay Time | 41ns |
| Fall Time | 10.5ns |
| Total Gate Charge | 36nC |
| Avalanche Energy | 196mJ |
| Power Dissipation | 74W |
| Maximum Junction Temperature | 150°C |