
The Semitec ZS1015-T is a bidirectional diode with a clamping voltage of 22V and a maximum surge current of 13.6A. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a peak pulse power rating of 250W. The device is available in a tape and reel packaging format with 1500 pieces per reel. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 465pF |
| Clamping Voltage | 22V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 13.6A |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 250W |
| Polarity | Bidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ZS |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |