This LC fiber optic connector is designed for multi-mode applications with a straight body orientation. It features a cable mount design and operates within a temperature range of -40°C to 75°C. The insertion loss is 0.2 dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | LC |
| Gender | PL |
| Mode | Multi Mode |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Fiber Cable Type | Simplex |
| RoHS Version | 2002/95/EC |