16CTQ200 Series 200 V 16 A Through Hole Schottky Rectifier - TO-220AB
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220AB |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 330A |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |