The STW8C2SA-J19K24-HA is a 1212-sized white LED with a correlated color temperature of 2900K and a color rendering index of 80. It has a maximum forward current rating of 200mA and can operate at temperatures between -40°C and 85°C. The LED is mounted on a surface mount package and has a thermal resistance of 10°C/W. It is available in a tape and reel packaging with 4500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Seoul Semiconductor STW8C2SA-J19K24-HA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1212 |
| Case Code (Metric) | 3030 |
| Package/Case | 1212 |
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 2900K (2600K ~ 3200K) |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 0.65mm |
| Illumination Color | White |
| Length | 3mm |
| Luminous Flux | 66.7lm |
| Max Current Rating | 200mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | Acrich |
| Thermal Resistance of Package | 10°C/W |
| Viewing Angle | 120° |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Seoul Semiconductor STW8C2SA-J19K24-HA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.