This white LED from Seoul Semiconductor features a correlated color temperature of 4500K and a color rendering index of 80. It has a luminous flux of 32.5lm and can handle a maximum current of 100mA. The device is packaged in a surface mount SMD/SMT package and has a thermal resistance of 18°C/W. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Seoul Semiconductor STW8Q14BE-T5-DT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 4500K (4200K ~ 4700K) |
| Forward Current | 100mA |
| Height | 0.9mm |
| Illumination Color | White |
| Length | 5.2mm |
| Luminous Flux | 32.5lm |
| Max Current Rating | 160mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | Acrich |
| Thermal Resistance of Package | 18°C/W |
| Viewing Angle | 120° |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Seoul Semiconductor STW8Q14BE-T5-DT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.