
This 3.8inch CCFL LCD module features a resolution of 320x240 pixels and a 13.5mm height. It has a parallel interface with 18-bit RGB and is packaged in a lead-free, RoHS compliant module. The module is designed for use in a variety of applications and is available in a package quantity of 50.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Backlight Type | CCFL |
| Package/Case | Module |
| Diagonal Size | 3.8inch |
| Height | 13.5mm |
| Interface | Parallel, 18 bit, RGB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 118mm |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Box |
| Radiation Hardening | No |
| Resolution (height) | 240pixel |
| Resolution (width) | 320pixel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 69.4mm |
| RoHS | Compliant |
