Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Background Color | White |
| Backlight Type | LED |
| Diagonal Size | 4.3inch |
| Interface | Serial, 24 bit, Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Resolution (height) | 272pixel |
| Resolution (width) | 480pixel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |